Pilot

Toxicón

Toksykologia przestrzeni społecznej

Zaproszenie na konwrsatorium (plakat)

 

Wiele negatywnych zjawisk społecznych takich jak: wzrost uzależnień behawioralnych (zwłaszcza od pornografii, gier i mediów społecznościowych), rosnąca liczba osób cierpiących na depresję, wzrost liczby samobójstw, obniżenie poziomu nauczania na wszystkich szczeblach edukacji, kryzys rodzin (rezygnacja z małżeństwa, wielokrotne rozwody, niechęć do posiadania dzieci, aborcje, kryzysy tożsamości), obniżenie liczby powołań, rosnąca liczba apostazji i wiele innych mają swoje źródło w zakłamaniu przestrzeni społecznej.

Nieprawdziwe lub wybiórcze informacje podawane jako prawda mają konkretny wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe milionów ludzi.  Najczęściej w tej sytuacji obwinia się media. Wymienione zjawiska mają jednak swoje źródła w redukcjonistycznej antropologii człowieka, w  bezkarnym testowaniu nowych technologii na konsumentach, w szerzeniu ideologii selfizmu, w bezkompromisowej pogoni za zyskiem w biznesie. Przestrzeń społeczna w wielu obszarach ma charakter toksyczny. Złożony charakter zjawisk, wielość grup interesów, niejednoznaczność faktów, bezradność dotychczasowych rozwiązań stawia je w kategorii tak zwanych problemów złośliwych (wicked problems).

Rosnąca literatura dotycząca problemów złośliwych pokazuje, że można je rozwiązywać metodą prób i błędów przy szerokiej współpracy praktyków oraz specjalistów z różnych dziedzin.  Nie ma przy tym czasu na tradycyjny proces od analizy przez rozwiązanie do wdrożenia.  Współpraca analityka i wdrożeniowca musi się odbywać w tym samym czasie. 

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie możemy zbudować transdyscyplinarny zespół ekspertów składający się z teologów, filozofów, medioznawców, psychologów, matematyków, pedagogów, prawników i terapeutów, którzy będą wypracowywać rozwiązania nieosiągalne dla typowego ośrodka naukowego. Naszym skarbem jest  myśl Świętego Jana Pawła II. To czego nam potrzeba to nabycia umiejętności wzajemnego słuchania, sposobu reagowania na zjawiska zewnętrzne oraz wspólnego tworzenia rozwiązań – tym celom ma służyć konwersatorium.

 

Inauguracja konwersatorium

26 kwietnia (środa) 2023, godz. 17:00

Aula Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
ul. Bernardyńska 3 (Ip).

Możliwość śledzenia przez Zoom.

Identyfikator: 960 4246 3379

Kod dostępu786167

Link z zaproszeniem https://zoom.us/j/96042463379?pwd=UFYxc1pYSFZFUmJHVHlKamNBODVOUT09