Nieobliczalny eksperyment. Jak mądrze żyć w XXI wieku?
To dotąd moja najważniejsza książka. Składa się na nią doświadczenie życiowe i znajomość różnych obszarów życia, która dana jest chyba tylko doradcom. Już po reakcjach pierwszej grupy ok. 100 czytelników widzę, że niesamowicie polaryzuje ona ludzi, mimo że bardzo tego nie chciałem. Jestem przekonany, że jeśli wziąć jej treść na poważnie, to może uratować czyjeś życie. Dlatego gorąco ją polecam i zachęcam do polecania.
Link do strony książki z pełną informacją https://nieobliczalnyeksperyment.stocki.org/
Aleksandra Bławat i Anna Drobny – Dialog organizacyjny
Wprawdzie nie jest to książka mojego autorstwa, ale jest obszernym opisem – studium przypadku- wdrażania pełenj partycypacji w krakowskiej firmie xtech.pl. Miałem kiedyś w zwyczaju zapraszanie studentów do udziału w moich projektach doradczych. Książka powstała jako efekt takiego zaproszenia.
Więcej informacji można znależć tutaj: https://stocki.org/ksiazki/dialog-organizacyjny/
Ryszard Stocki, Piotr Prokopowicz, Grzegorz Żmuda – Pełna partycypacja w zarządzaniu. Tejemnica sukcesu największych eksperymentów menedżerskich świata.
Książka niby o eksperymentach, ale tak naprawdę jest to ksiażka o zarządzaniu najbardziej zgodnym z naturą człowieka i z poszanowaniem jego godności. To, że ten sposób zarządzania jest tak rzadki, niedobrze świadczy o naszej cywilizacji. Książkę można kupić pod tym linkiem:
Współczesne techniki zarządzania – podręcznik dla organizacji służebnych.
To jeden z pierwszych podręczników zarządzania przenaczony dla organizacji non-profit w Polsce.
Diagnoza organizacji od a do Z
To drugie wydanie mojej habilitacji, która pierwotnie ukazała się pod tytułem: Patologie organizacyjne – diagnoza i interwencja. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej omówiona jest koncepcja klasyfikacji – nozologii patologii organizacyjnych. Druga część to opis najważniejszych narzędzi do diagnozy organizacji.
Link do szerszej informacji o książce: https://stocki.org/ksiazki/diagnoza-organizacji-od-a-do-z/
Zarządzanie dobrami
To książka dla organizacji nie nastawionych na zysk. Nazywam je organizacjami służebnymi. Przeznaczona jest dla osób, którym przytrafiła się konieczność zarządzania, choć nie mają o tym pojęcia. Starałem się objąć tematykę wszystkich obszarów zarządzania. Do książki było dołączone CD z najważniejszymi dokumentami i formularzami przydatnymi w codziennej praktyce zarządzania. Planuję umieścić ją do ściągnięcia w wersji pdf
Tymczasem zainteresowanych odsyłam do antykwariatów.
Edward Nęcka, Ryszard Stocki. Jak pisać prace z psychologii? Poradnik dla studentów i badaczy.
Poradnik składający się z rad jak skomponować pracę naukową oraz opisu sposobu umieszczania referencji i literatury cytowanej zgodnego ze standardem APA.
Zaszczytny obowiązek czyli 720 DDC. Vademecum psychologiczne wojska, II wydanie
To moja pierwsza książka. Została wydana przez Wydawnictwo ResPublica w 1989 r. Jako młody autor nie zauważyłem, że wydawca usunął z książki pokaźne fragmenty bez mojej wiedzy, ale z moją zgodą- byłem przekonany że dokonano jedynie poprawek redakcyjnych, tymczasem usunięto całe fragmenty w których dokonywałem refleksji pozwalających na uogólnienie rzeczywistości wojskowej PRL-u na inne obszary działalności. Osoby znające wojsko potwierdzają, że książka nie straciła na aktualności. Choć nie mamy już obowiązkowej służby wojskowej, wyraźnie wiele zjawisk tam opisanych ma charakter uniwersalny. Zapraszam do lektury osoby zalogowane na stronie.
https://stocki.org/ksiazki/zaszczytny-obowiazek/zaszczytny-obowiazek/